Seminarium wokół książki Remembering Katyń

seminarium wokół książki Remembering KatyńSeminarium odbędzie się 22 marca (piątek) o godz. 17:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (sala 256, ul. Dobra 56/66 Warszawa) – spotkanie w języku angielskim z możliwością komentowania i zadawania pytań w języku polskim. Publikacja Remembering Katyń (Polity Books 2012), opracowana przez badaczy z Uniwersytetu w Cambridge, opisuje, w jaki sposób zbrodnia katyńska funkcjonuje w pamięci zbiorowej Polaków, Białorusinów, Rosjan, Litwinów, Łotyszy i Estończyków. Ta przekrojowa praca w unikalny sposób umieszcza doświadczenie Katynia w szerszym kontekście wyobrażeń zbiorowych społeczeństw Europy Wschodniej o drugiej wojnie światowej.

W dyskusji w Warszawie wezmą udział autorzy książki, uczestnicy międzynarodowego projektu Memory at War:

• dr Uilleam Blacker – jego zainteresowania sytuują się na przecięciu badań nad pamięcią, literaturą i przestrzenią miejską w Polsce, Rosji i Ukrainie
  • Simon Lewis – w pracy doktorskiej bada sposoby przedstawiania bolesnej przeszłości we współczesnej literaturze białoruskiej
  • dr Matilda Mroz – w pracy badawczej zajmuje się sztukami wizualnymi i kinematografią
  • dr Rory Finnin – przedmiotem jego badań są powiązania między literaturą a narodową tożsamością na Ukrainie, pamięć społeczna i nacjonalizm.

Dyskusję poprowadzą dr Małgorzata Pakier (SWSP/MHŻP) i dr Joanna Wawrzyniak (UW/FRIAS).

Patroni medialni: Kultura Liberalna, Stan Rzeczy.

materiały:

Recenzja „Remembering Katyn”